22-03-2021r. Foko jesteś całkiem spoko!

Dziś kumulacja morskich świąt!
 

Światowy Dzień Wody, a także Dzień Foki i Ochrony Bałtyku, dlatego proponujemy błyskawiczną pracę plastyczną jako rozgrzewkę przed finałowym zadaniem w Talizmanie Żywiołów!
 

ZAPRASZAMY NA FILM , WYSTARCZY Ż KLIKNIESZ -> TU

A dla ciekawskich focza 9, czyli 9 ciekawostek, które mniej lub bardziej Was zaskoczą.
 

1. Do drapieżnej rodziny fokowatych należy 19 różnych gatunków. Różnią się one między sobą długością i masą, zabarwieniem sierści i rejonem występowania.
 

2. Na polskim wybrzeżu można spotkać foki pospolite, których tutejsza populacja obejmuje około 700 osobników. W wodach Bałtyku żyją również szarytki morskie i nerpy obrączkowane, aby obserwować foki w naturalnym środowisku, warto wybrać się na jedną z bałtyckich wysp (np. Wolin, Uznam), rzadziej spotkać je można na plażach.
 

3. Do rodziny fokowatych należą również mirungi, które zwane są częściej słoniami morskimi. Te ogromne zwierzęta mogą osiągać długość 5 metrów i wagę nawet 4 ton. Na szczególną uwagę zasługują potężne szczęki z długimi kłami.

4. Foki nalezą do podrzędu psokształtnych. Oznacza to, że są daleko spokrewnione z psami i wilkami, niedźwiedziami, łasicami i szopami.
 

5. Wszystkie gatunki fok są ssakami drapieżnymi. Żywią się rybami (foka pospolita poluje głównie na śledzie i dorsze) oraz morskimi bezkręgowcami. Większe gatunki fok polują m.in. na głowonogi i większe ryby.
 

6. Choć foki to głównie stworzenia wodne – zresztą to w wodzie są najszybsze i najzwinniejsze – odpoczywają głównie na lądzie. Zamieszkują wyspy, plaże i niewielkie skały przybrzeżne.
 

7. Foki potrafią spać w wodzie dzięki posiadaniu pewnej wyjątkowej cechy. Po uśnięciu w morzu automatycznie wynurzają się na powierzchnię wody w celu zaczerpnięcia oddechy.
 

8. Choć foki to zwierzęta drapieżne, także one mają swoich naturalnych wrogów. Polują na nie niedźwiedzie polarne i orki, często stają się również ofiarami rekinów. Także ludzie polują na foki w celu zdobycia tłuszczu i skóry (szczególnie w bardzo zimnych rejonach świata), a także w celu ograniczenia lokalnych populacji.
 

9. Foki potrafią się doskonale komunikować. Wydają specyficzne dźwięki oraz porozumiewają się przy pomocy uderzeń ogona w wodę.
 

Projeky i wykonanie: strony media.pl